BTA24-600B triac
info@hub360.com.ng 07044715478
Servo extender 30cm
Servo extender 30cm
₦ 760.00
BTA24-600B triac
https://hub360.cc/web/image/product.template/10683/image_1920?unique=105d957
This combination does not exist.
  • High current handling capability (25A)
  • Voltage rating of 600V
  • Gate trigger current of 50mA maximum
  • Insulated package for improved thermal performance and safety
  • Suitable for AC switching and phase control
  • Designed to handle high inrush currents
  • Low gate trigger current sensitivity
Technical Specifications:
  • Package Type: TO-220
  • Repetitive Peak Off-State Voltage (VDRM): 600V
  • RMS On-State Current (IT(RMS)): 25A
  • Non-Repetitive Surge Peak On-State Current (ITSM): 250A (10ms)
  • Gate Trigger Current (IGT): 50mA max
  • Gate Trigger Voltage (VGT): 1.5V max
  • Holding Current (IH): 50mA max
  • Critical Rate of Rise of On-State Current (dI/dt): 50A/µs
  • Operating Temperature Range: -40°C to +125°C