STM32F103C8T6 ARM 32 Development Board
info@hub360.com.ng 07044715478
Servo extender 30cm
Servo extender 30cm
₦ 760.00
https://hub360.cc/web/image/product.template/11071/image_1920?unique=88e4799
This combination does not exist.
Description
KEY FEATURES
  • ARM®32-bit Cortex®-M3 CPU Core
    • 72 MHz maximum frequency,1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
    • Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories
    • 64 Kbytes of Flash memory
    • 20 Kbytes of SRAM
  • Clock, reset and supply management
    • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
    • POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
    • 4-to-16 MHz crystal oscillator
    • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
    • Internal 40 kHz RC
    • PLL for CPU clock
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Low-power
    • Sleep, Stop and Standby modes
    • VBAT supply for RTC and backup registers
  • 2 x 12-bit, 1 μs A/D converters (up to 16 channels)
    • Conversion range: 0 to 3.6 V
    • Dual-sample and hold capability
    • Temperature sensor
  • DMA
    • 7-channel DMA controller
    • Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
  • Up to 80 fast I/O ports
    • 26/37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant