Nema 17 17HS4023 3D printer Titan Extruder stepper  motor
info@hub360.com.ng 07044715478
USB to TTL Rs232 cable
USB to TTL Rs232 cable
https://hub360.cc/web/image/product.template/13481/image_1920?unique=7219c8f
This combination does not exist.
  • Model: Nema 17 17HS4023
  • Step Angle: 1.8°
  • Holding Torque: 48 Ncm (68 oz.in)
  • Rated Voltage: 12V (DC)
  • Rated Current: 1.33A
  • Phase Resistance: 2.1 ohms
  • Phase Inductance: 4.0 mH
  • Shaft Diameter: 5 mm
  • Shaft Length: 24 mm
  • 4-wire bipolar configuration for easy connection
Technical Specifications:
  • Frame Size: Nema 17 (42 x 42 mm)
  • Mounting Holes: Standard Nema 17 hole pattern
  • Weight: Approximately 280 g
  • Operating Temperature: -20°C to +50°C
  • Insulation Class: B (130°C)